Fortul 13 Jilava 3

La Parohia Balta Albă, Protopopiatul Sector 3 Capitală, au continuat  manifestările dedicate Anului comemorativ „Justinian Patriarhul şi al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului”. În colaborare cu Agenţia Basilica Travel a Patriarhiei Române, a fost organizat marți 19 septembrie 2017 un pelerinaj ,ce a inclus Fortul 13 Jilava, Memorial al Luptei Antitotalitare, una dintre cele mai cumplite temnițe comuniste  și trei  locașuri sfinte din Episcopia Giurgiului.

În contextul „Anului omagial al sfintelor icoane, al iconarilor şi al pictorilor bisericeşti”, Parohia „Adormirea Maicii Domnului” şi „Sfântul Mucenic Corneliu Sutaşul” Balta Albă în colaborare cu Agenţia de Pelerinaj Basilica Travel a Patriarhiei Române a organizat în perioada 21-27 august 2017 un pelerinaj în Banat și Crișana.

caldarusani.jpg

Parohia„ Adormirea Maicii Domnului” şi „Sfântul Mucenic Corneliu Sutaşul”- Balta Albă , în colaborare cu Agenţia de pelerinaj Basilica Travel a Patriarhiei Române,a organizat marți 25 iulie un pelerinaj la mănăstirile din  jurul Capitalei. Dedicat Anului omagial al sfintelor icoane, al iconarilor şi al pictorilor bisericeşti, acest pelerinaj a inclus vizitarea a cinci locașuri sfinte din Arhiepiscopia Bucureștilor, care sunt înzestrate cu icoane şi picturi renumite pentru frumuseţea lor şi reprezentative pentru arta creştin‑ortodoxă.

Parohia „Adormirea Maicii Domnului” şi „Sfântul Mucenic Corneliu Sutaşul” Balta Albă în colaborare cu Agenţia de Pelerinaj Basilica Travel a Patriarhiei Române a organizat luni 17 octombrie 2016 un pelerinaj în Episcopia Alexandriei și Teleormanului.

Parohia „Adormirea Maicii Domnului“ și „Sfântul Mucenic Corneliu Sutaşul“ - Balta Albă din Protoieria Sector III Capitală a organizat luni, 8 mai 2017, un pelerinaj la trei mănăstiri din județul Prahova.