caldarusani.jpg

Parohia„ Adormirea Maicii Domnului” şi „Sfântul Mucenic Corneliu Sutaşul”- Balta Albă , în colaborare cu Agenţia de pelerinaj Basilica Travel a Patriarhiei Române,a organizat marți 25 iulie un pelerinaj la mănăstirile din  jurul Capitalei. Dedicat Anului omagial al sfintelor icoane, al iconarilor şi al pictorilor bisericeşti, acest pelerinaj a inclus vizitarea a cinci locașuri sfinte din Arhiepiscopia Bucureștilor, care sunt înzestrate cu icoane şi picturi renumite pentru frumuseţea lor şi reprezentative pentru arta creştin‑ortodoxă.

Parohia „Adormirea Maicii Domnului“ și „Sfântul Mucenic Corneliu Sutaşul“ - Balta Albă din Protoieria Sector III Capitală a organizat luni, 8 mai 2017, un pelerinaj la trei mănăstiri din județul Prahova.

Parohia „Adormirea Maicii Domnului” şi „Sfântul Mucenic Corneliu Sutaşul” Balta Albă în colaborare cu Agenţia de Pelerinaj Basilica Travel a Patriarhiei Române a organizat luni 17 octombrie 2016 un pelerinaj în Episcopia Alexandriei și Teleormanului.

În contextul Anului omagial al educaţiei religioase a tineretului creştin ortodox,Parohia „Adormirea Maicii Domnului” şi „Sfântul Mucenic Corneliu Sutaşul” Balta Albă în colaborare cu Agenţia de Pelerinaj Basilica Travel a Patriarhiei Române a organizat în perioada 22-27 august 2016 un pelerinaj în Ardeal și Maramureș.

Pelerinii şi-au manifestat credinţa având binecuvântata bucurie de a se închina Sfintelor Moaşte şi a înălţa rugăciuni în următoarele locaşuri sfinte: Mănăstirea  Sinaia,Mănăstirea Sfântul Dimitrie Sighişoara , Mănăstirea Recea, Mănăstirea Nicula,Mănăstirea Rohia, Mănăstirea Bârsana,Mănăstirea Săpânţa Peri, Mănăstirea Petrova, Mănăstirea Moisei,Schitul Sfânta Cruce Aiud,Mănăstirea Râmeţ, Catedrala Reîntregirii Alba Iulia,Mănăstirea Orlat,Mănăstirea Cozia.

În contextul Anului omagial al educaţiei religioase a tineretului creştin ortodox, Parohia „Adormirea Maicii Domnului” şi „Sfântul Mucenic Corneliu Sutaşul” Balta Albă în colaborare cu Agenţia de Pelerinaj Basilica Travel a Patriarhiei Române a organizat în perioada 19-21 septembrie  2016 un pelerinaj în Dobrogea.