Luni 18 și marți 19 decembrie 2017, Biserica parohială „Adormirea Maicii Domnului” şi „Sfântul Mucenic Corneliu Sutaşul” Balta Albă, a fost gazdă pentru 80 de elevi de la Școala Gimnazială ,,Sfântul Voievod Neagoe Basarab" însoțiți de profesori și părinți.

Deoarece copiii sunt foarte receptivi la diversele influențe care se exercită asupra lor, părintele paroh Vasile- Cristian Niță i-a îndemnat să-și deschidă mintea și sufletul spre credință în spiritul valorilor moral religioase: "iubirea de aproapele", "împlinirea de fapte bune", "respectarea părinților și a bătrânilor", "ajutorarea celor nevoiași".
După ce au fost împărtășiți cu Trupul și Sângele Mântuitorului Iisus Hristos copiii au primit de la Moș Crăciun, daruri.