Preotul Teodor Tudorache s-a nascut in judetul Olt, comuna Vata, raion Vedea, la data de 9 februarie 1916, dintr-o familie de 7 copii. Tatal era notar, pe nume Badea Soare, mama gospodina, Maria.

A absolvit facultatea seria 1939-1940 si a avut profesori universitari eminenti, si anume: Nechifor Crainic, Nae Popescu, Valeriu Braniste.

In 1942 preotul Tudorache a cunoscut-o pe Maria Cristescu, viitoarea sotie. Maria Cristescu era nascuta in Targul Fierbinti, judetul Ialomita, din parinti Vasile si Florica, familie de crestini cu 3 copii (3 fete). Din anul 1947 până la 1989 a slujit la Parohia Balta Albă.

Preotul Tudorache a slujit multi ani cu parintele Argint, pana ce sfintia sa s-a prapadit in 1988. S-au respectat si au slujit cu mare credinta.

In anul 1985 in urma demolarii casei, care se afla vis-a-vis de biserica,a avut un soc din care si-a revenit cu greu.

In urma unui accident vascular si apoi a unei interventii chirurgicale in anul 1989, s-a retras la pensie.

S-a mutat la cele veĹźnice la 2 octombrie 1999, fiind inmormantat la cimitirul Manastirii Cernica.